Prawidłowa suplementacja witaminy D
Data publikacji 23 stycznia 2022Nie da się ukryć, że najczęściej dla człowieka najważniejsze jest zdrowie. By móc cieszyć się nim jak najdłużej, należy przestrzegać pewnych reguł, takich jak zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu. Jedną z ważniejszych zasad jest prawidłowe odżywianie, ponieważ to właśnie za pomocą jedzenia dostarczamy organizmowi większość witamin i składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Głównymi produktami, które dostarczają najwięcej witam są oczywiście warzywa i owoce, a także zboża. Dostarczają one takich składników jak: witamina A, C, B6 czy B12. Jedną z ważniejszych jest witamina D, zwana także witaminą Słońca. Za co właściwie odpowiada i jak wygląda suplementacja witaminy D?
Suplementacja witaminy D – właściwości
Witamina D odpowiada za budowanie zębów i kości, a także zapobiega depresji, cukrzycy, alergii i anemii. Jest niezbędna także do prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz układu odpornościowego. Cechą szczególną tej witaminy jest to, że można jej szukać nie tylko w jedzeniu, ponieważ pod wpływem słońca wytwarzana jest w skórze. Jednakże możliwość taka istnieje jedynie latem, dlatego w okresie jesienno – zimowym warto zadbać o prawidłową dietę, bogatą w tę witaminę. Ponadto niezbędna jest także odpowiednia suplementacja witaminy D.
Jeśli chodzi o pożywienie, witaminę D można znaleźć przede wszystkim w rybach morskich, takich jak śledzie, łososie, pstrągi tęczowe czy węgorze, Należy jednak zwrócić uwagę na sposób przygotowania posiłku. Najlepiej podawać rybę gotowaną, pieczoną lub duszoną, bowiem proces smażenia eliminuje witaminę D. Ponadto, mniejsze ilości tej witaminy znaleźć można w: jajkach, pełnym mleku oraz produktach mlecznych, olejach roślinnych, wątróbce i innych podrobach drobiowych, a także w serach dojrzewających.
Witamina D – jak suplementować?
Jak wspomniano, ze względu na brak promieni słonecznych, w okresie jesienno – zimowym należy zadbać o uzupełnienie witaminy D. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest tran, bowiem w jednej kapsułce znajduje się około 400 IU (czyli 10 mcg) witaminy D. By pokryć 100% dziennego zapotrzebowania tej witaminy, należy przyjmować 2 kapsułki.
Dzięki wieloletnim badaniom naukowym, specjalistom udało się określić dawkę dziennego zapotrzebowania na witaminę D, według wieku oraz płci człowieka. I tak:
– noworodki – około 400 – 600 j.m na dobę;
– dzieci i młodzież – 600-1000 j.m. na dobę;
– dorośli – 800-2000 j.m. na dobę;
– kobiety w ciąży – 1500 – 2000 j.m. na dobę;
– wcześniaki – 400 – 800 j.m. na dobę;
– dzieci i młodzież otyła – 1200 – 2000 j.m. na dobę;
– dorośli otyli – 1600 – 4000 j.m. na dobę;
– pracownicy nocnych zmian – 1000 – 2000 j.m.
A zatem, witamina D jest jedną z najbardziej pożądanych dla naszego organizmu. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar mogą spowodować przykre konsekwencje, dlatego bardzo ważna jest prawidłowa dieta i odpowiedzialna suplementacja tej witaminy, zgodnie z wytycznymi specjalistów w zależności od naszych preferencji. Tylko od nas zależy bowiem nasze samopoczucie i zdrowie.