Układanie puzzli przez dzieci – dlaczego warto?
Data publikacji 26 stycznia 2021Każdy mięsień, który nie jest regularnie pobudzany i aktywizowany do pracy, z czasem zaczyna po prostu zanikać. To znaczy, że jako rodzic musisz zachęcać swoje dzieci nie tylko do ćwiczeń fizycznych (pracy nad ciałem), ale też i nauki oraz zdobywania wiedzy (pracy nad mózgiem). Pomogą ci w tym pewne kreatywne zabawki, takie jak chociażby puzzle. Na pewno sam kiedyś uwielbiałeś je układać, dlatego też teraz bez trudu zachęcisz do tej aktywności swoje szkraby. Dowiedz się jak układanie puzzli przez dzieci wpływa na ich rozwój!
Układanie puzzli przez dzieci – korzyści
Puzzle są świetnym sposobem na przyjemną naukę. Nie od dziś wiadomo, że dzieci, które regularnie je układają i stopniowo podwyższają sobie poprzeczkę poprzez wybieranie kompletów składających się z większej ilości elementów, zwykle lepiej rozwijają się od swoich rówieśników.
Ludzki mózg składa się z dwóch półkul – prawej oraz lewej. To bardzo ważne, aby obie jego części jak najlepiej ze sobą współdziałały i były czasami równocześnie pobudzane. Każda półkula odpowiada za inne funkcje mózgu, ale nie można powiedzieć, że któraś z nich jest ważniejsza od drugiej. A puzzle są w stanie jednocześnie pobudzać obie te półkule. To niezwykle wartościowe zabawki, które stymulują dosłownie cały mózg. Gdy dziecko siada nad układanką, musi nieraz naprawdę się wysilić, aby dać sobie z nią radę. Pracuje więc także nad swoją wytrwałością. Zaczyna rozumieć, że aby coś osiągnąć, najpierw trzeba się natrudzić.
Warto też dodać, że układanie puzzli jest na ogół rozrywką atrakcyjną dla dzieci. Być może to właśnie ta aktywność zdoła odciągnąć twoje szkraby sprzed ekranu komputera.
Rozwój motoryki i percepcji u dziecka
Jedną z przyczyn, dla których warto zachęcać dzieci do układania puzzli, jest to, że ta aktywność wspiera rozwój motoryki u dziecka. Przy układaniu puzzli, maluch musi manipulować różnymi kształtującymi i elementami, co wymaga precyzji i skupienia. To doskonałe ćwiczenie dla małych paluszków, które pomaga w rozwijaniu zdolności manualnych.
Układanie puzzli wymaga również skoordynowanego działania rąk i oczu. Dziecko musi wprowadzić odpowiedni element na miejscu, co rozwija jego zdolności percepcyjne i sprawność manualną. To cenne umiejętności, które będą mu towarzyszyć przez całe życie.
Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia
Układanie puzzli to także doskonała forma treningu dla umysłu dziecka. Podczas tej zabawy maluch musi analizować różne elementy i znajdować połączenie, co rozwija jego umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.
Dzieci uczą się planowania i analizowania, gdy dodają elementy puzzli do siebie. Należy przemyśleć krok do przodu, przeanalizować dostępne możliwości i podjąć decyzję. To wspaniała nauka dla mózgu malucha, która wpływa na jego rozwój poznawczy.