Laserowa korekcja wad wzroku
Data publikacji 27 stycznia 2022Wady wzroku od zawsze były bardzo powszechne. Część osób genetycznie dziedziczy te schorzenia po rodzicach, część po prostu rodzi się z taką wadą, a część ma wady nabyte w wyniku nadmiernego używania komputera, telefonu czy telewizora. W okulistyce rozróżnia się kilka najpowszechniejszych wad, które występują u pacjentów niezależnie od wieku. Laserowa korekcja wad wzroku jest jedną z form ich leczenia.
Najpowszechniejsze wady wzroku
1. Krótkowzroczność (wada wzroku minus) – jej przyczyną jest nadmierne rozciągnięcie gałki ocznej i zbyt wypukła rogówka. Osoba krótkowzroczna ma problem z dostrzeżeniem przedmiotów znajdujących się daleko od niej. Daleki obraz jest rozmyty. Widać wyraźnie jedynie te przedmioty, które znajdują się blisko. Krótkowzroczność to wada wzroku diagnozowana najczęściej u dzieci, Ujawnia się zwykle w wieku 7-8 lub 12-13 lat. Nieleczona może być przyczyną całkowitej ślepoty.
2. Przeciwieństwem krótkowzroczności jest dalekowzroczność (inaczej wada plus), która objawia się widzeniem wyraźnie jedynie tych przedmiotów, które są daleko. Im bliżej twarz, tym obraz jest bardziej niewyraźny. Przyczyną tego schorzenia jest płaska rogówka i krótka gałka oczna.
3. Inną wadą wzroku jest astygmatyzm, którego przyczyną jest nieprawidłowa krzywizna rogówki i soczewki, skutkiem czego widziany obraz jest niewyraźny zarówno z bliska, jak i z daleka. Bardzo często oprócz zaburzenia pola widzenia, objawem tego schorzenia są także bóle głowy. Ze względu na to, że najczęściej związany jest z dalekowzrocznością i bliskowzrocznością, astygmatyzm jest trudny do zdiagnozowania. Z reguły mały astygmatyzm nie wymaga korygowania, okulary lub soczewki kontaktowe stosuje się dopiero wtedy, gdy wada utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Korekta astygmatyzmu powinna być bardzo precyzyjna, dlatego osobom dorosłym zaleca się laserową
korekcję wzroku.
Laserowa korekcja wad wzroku opinie
Laserowa korekcja wzroku to zabieg coraz powszechniejszy. Opinie na jego temat są zróżnicowane, jednak przewagę mają opinie pozytywne. Jest to zabieg prosty, działający kilkanaście minut. Wykonuję się go w znieczuleniu ogólnym, za pomocą innowacyjnego, profesjonalnego lasera. Ze względu na rodzaj wady wzroku oraz stopień zaawansowania, wyróżnia się kilka metod przeprowadzania zabiegu, m.in. metoda LASIK, PRK, a także najnowocześniejsza – LASEK. Efekty zabiegu można zauważyć już po kilku dniach, a po kilku tygodniach w zasadzie można zapomnieć o wadzie wzroku. Do minusów laserowej korekcji wzroku należy dość wysoka cena (zabieg kosztuje około kilku tysięcy złotych, nie jest refundowany przez NFZ), a także dość długi okres rekonwalescencji – dyskomfort może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.
Reasumując, laserowa korekcja wzroku to najszybsza i najefektywniejsza metoda korygowania różnych wad wzroku. Co prawda, na początku można odczuwać ból, jednak efekt końcowy, którym jest najczęściej całkowita lub prawie całkowita eliminacja wady wzroku, dzięki czemu nie trzeba dłużej używać okularów lub szkieł kontaktowych, stanowczo wynagradza to poświęcenie.