Dzienne spożycie cukru – jak nie przedawkować?
Data publikacji 2 stycznia 2022Jednym z najważniejszych elementów prawidłowego funkcjonowania człowieka jest odpowiednia dieta. Obecnie powszechny jest trend prowadzenia zdrowego stylu życia, a w szczególności uprawianie sportu i racjonalne odżywianie. Te dwa główne elementy pozwalają nie tylko trzymać formę i zrzucić zbędne kilogramy, ale także eliminują wiele chorób. Warto zatem dowiedzieć się, jak odżywiać się, by jak najdłużej zachować świetną kondycję i przede wszystkim, na co można sobie czasem pozwolić. Zapraszamy do artykułu „Dzienne spożycie cukru”!
Dzienne spożycie cukru – składniki racjonalnej diety
Idealna dieta dla zdrowej osoby składa się z pięciu posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Istotnym jest by dieta była zróżnicowana, tj. zawierała odpowiednie ilości witamin, składników odżywczych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego tak ważne jest dobieranie odpowiednich produktów spożywczych. Zbilansowana dieta powinna być bogata w produkty zbożowe, nabiał, mięso, warzywa i owoce oraz ryby. Produkty te dostarczają organizmowi takie wartości jak szereg witamin (np. witamina B1, B6 oraz witamina C), białko oraz węglowodany, które dostarczają organizmowi koniecznej dla normalnego funkcjonowania energii.
Rodzaje cukrów
W wielu produktach znajduje się również cukier, który dzieli się na cukry proste, cukry proste dodane oraz cukry wolne.
Pierwsze z nich, czyli cukry proste to inaczej jednocukry (glukoza, fruktoza) lub dwucukry (sacharoza, laktoza). Najczęściej występują one w formie naturalnej lub przetworzonej. Fruktoza znajduje się w owocach, miodzie i nektarze kwiatów. Z kolei sacharozę znaleźć można w cukrze trzcinowym oraz buraczanym. A zatem, cukry proste to zarówno cukry naturalne, jak i dodawane do żywności.
Drugi z wymienionych cukrów – prosty dodany, to cukier, który został dodany do żywności podczas produkcji lub przygotowywania posiłków.
Natomiast trzeci cukier- wolny to cukier, który został dodany do żywności przez producenta, kucharza lub konsumenta, a także cukry występujące naturalnie w miodach, syropach i sokach owocowych.
Dzienne spożycie cukru – Ile należy spożywać?
Jak powszechnie wiadomo, nadmierna ilość spożywanego cukru może prowadzić do wielu poważnych chorób. Składnik ten często określany jest także jako „biała śmierć”. Dlatego też WHO wydało rekomendacje, w których zaleca, aby w zdrowej diecie cukier stanowił mniej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Tak więc, zakładając, że średnie zapotrzebowanie kaloryczne dla zdrowej osoby dorosłej wynosi około 2000 kcal, dziennie powinno się spożywać około 200 kcal cukru, co daje równowartość 10-12 łyżeczek białego cukru. Takie same są zalecenia dla dzieci.
Ponadto, według WHO, zmniejszenie ilości wolnych cukrów w diecie do poziomu 5% dziennego zapotrzebowania kalorycznego może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne.
A zatem, aby móc cieszyć się zdrowiem i nienaganną figurą, należy ograniczyć spożycie cukru. Oczywiście nie tylko w postaci białego cukru. Warto czytać etykiety, gdyż cukier w różnej postaci znajduje się w wielu produktach.