Strona główna
Moda
Tutaj jesteś
Moda opalanie

Opalanie – zdrowe czy niezdrowe?

Data publikacji 7 stycznia 2022

Jednym z głównych elementów naszego wyglądu i zdrowia jest kondycja naszej skóry. Z tego powodu stosuje się wiele zabiegów i kosmetyków, by poprawić jej jakość, elastyczność i nawilżenie. Największy wpływ na stan skóry, oprócz prawidłowej ilości wody, ma słońce. Obecnie panuje kult pięknie opalonej skóry, niezbyt ciemnej, lecz w umiarkowanym stopniu. Istnieje kilka metod na zmianę kolorytu karnacji: naturalne opalanie słoneczne, opalanie w solarium lub używanie profesjonalnych kosmetyków, takich jak samoopalacze, czy balsamy brązujące lub rozświetlające skórę. Te ostatnie właśnie są najbezpieczniejsze dla skóry, albowiem jedynym ryzykiem podczas ich stosowania jest nieodpowiednia ilość użytego kosmetyku lub nieprawidłowe jego rozsmarowanie na skórze. Ewentualnie może także pojawić się alergia, dlatego warto najpierw wypróbować kosmetyk na niewielkim odcinku skóry, by sprawdzić jego wpływ i reakcję alergiczną. Natomiast o wiele bardziej niebezpieczne jest stosowanie opalania naturalnego oraz solarium. I przede wszystkim warto wiedzieć, czy opalanie jest zdrowe.

opalanie

Opalanie naturalne – zalety i wady

Oczywiście, obie metody posiadają wady, jak i zalety, jednak powszechnie uważane jest, że to opalanie naturalne jest bardziej zdrowe. Oczywiście, jeżeli stosujemy je „z głową”.
Zaletą opalania naturalnego jest bezpośredni kontakt ze słońcem, które ma pozytywny wpływ nie tylko na skórę, ale także na nasze samopoczucie, ponieważ dostarcza odpowiednią ilość witaminy D. Ponadto, według naukowców, witamina ta służy ma korzystny wpływ na płodność.
Kolejną zaletą naturalnego opalania jest fakt, że jest to forma relaksu i rekreacji. Najczęściej wylegujemy się na plaży, wypoczywając w blasku ciepłych promieni słonecznych. Ponadto, opalenizna uzyskana w ten sposób wygląda zdecydowanie naturalniej, niż za pomocą innych metod.
Niestety opalanie, zwłaszcza zbyt częste i zbyt długie, jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może być przyczyną przebarwień, przesuszenia, a w najgorszym wypadku raka skóry. Ponadto, nie każdy może się opalać. Metoda ta nie służy osobom cierpiącym na trądzik, stany zapalne skóry, a także choroby nerek, tarczycy lub epilepsję.

opalanie

Czy warto korzystać z solarium?

Jednak o wiele gorszy wpływ na skórę ma solarium. Nadmierne opalanie się w tym miejscu zdecydowanie zwiększa ryzyko pojawienia się raka skóry. Ponadto przyspiesza proces fotostarzenia się skóry. Dlatego coraz częściej pojawiają się kampanie, informujące o ryzyku stosowania solarium.
Natomiast największą zaletą korzystania z takiej metody jest fakt, że można robić to w każdym czasie. Ponadto, nie trzeba czekać długo na oczekiwany efekt – opaleniznę można uzyskać już nawet w kilka minut.

Jak widać, zarówno naturalne opalanie, jak i korzystanie z solarium, niesie ze sobą duże ryzyko nabycia poważnych chorób. Dlatego stosując te metody, niezbędnym jest używanie kremów z odpowiednim filtrem, które chronią przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Ponadto, należy pamiętać, że nie wolno opalać się zbyt długo. Krótkotrwały proces sprawia, że opalenizna wygląda naturalnie, a także stanowczo zmniejsza ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

Damskie sukienki z lnu

Redakcja amelson.pl

Naszym celem jest dostarczanie naszym czytelnikom najnowszych trendów, porad oraz inspiracji, które pomogą im czuć się i wyglądać najlepiej każdego dnia. Wierzymy, że piękno i dobre samopoczucie zaczynają się od środka, dlatego nasze artykuły są pisane z myślą o wszechstronnym podejściu do życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?